Jedzenie napięciowe

Psychogenne zaburzenia jedzenia.

Jest to grupa zaburzeń psychicznych, objawiających się znaczącymi odchyleniami od wzorców normalnego społecznie jedzenia.
W przebiegu zaburzeń jedzenia dochodzi zwykle do zaburzenia własnego wizerunku ciała, zwykle w postaci przypisywania sobie nadmiernej wagi lub grubej sylwetki przy zupełnie normalnej sylwetce lub znacząco niskiej wadze ciała. Najczęściej rozpoznawanymi zaburzeniami jedzenia są: anoreksja psychiczna, bulimia psychiczna, kompulsywne objadanie się (jedzenie napięciowe) i zespół jedzenia nocnego.

Odpowiedz na poniższe pytania:

* Czy jesteś nadmiernie zainteresowany jedzeniem, dietami, swoją wagą?
* Czy jesz pomimo, że nie jesteś głodny, lub tracisz kontrolę nad jedzeniem?
* Czy uważasz się za zbyt grubego, pomimo tego, że inni uważają cię za szczupłego?
* Czy nadużywasz środków przeczyszczających, lub moczopędnych?
* Czy denerwuje cię to, że nie potrafisz zmienić swoich sposobów jedzenia?
* Czy wymiotujesz po to aby schudnąć?
* Jeśli jesteś kobietą, to czy masz zatrzymanie miesiączek?
* Czy twoje samopoczucie zależy głównie od tego ile zjadłeś?

Jeśli na kilka pytań odpowiedziałaś twierdząco -zwróć się o pomoc do lekarza psychiatry lub psychologa.
Zespół gwałtownego objadania się, zwany inaczej jedzeniem napięciowym.

Jest to prawdopodobnie najczęściej występujące zaburzeniem odżywiania. Początek choroby w okresie dojrzewania lub w trzeciej dekadzie życia, stosunek liczby kobiet do mężczyzn cierpiących na objadanie się do wynosi ok. 3 : 2. Objadanie się charakteryzuje się nawracającymi epizodami kompulsywnego przejadania się lub napadami jedzenia. Dla osoby cierpiącej na objadanie się - jedzenie i waga ciała stają się centralnymi problemami w życiu. Napad objadania się to spożywanie takiej ilości jedzenia, która dla większości innych osób w podobnych okolicznościach i czasie (zazwyczaj paru godzin) byłaby zdecydowanie za duża.
Po zjedzeniu występuje często poczucie winy. Napad  wiąże się z bardzo negatywnymi emocjami m.in. dlatego, iż obawia się ona tego, że przytyje. Po napadach objadania się wiele osób podejmuje decyzje dotyczące odchudzania się. Przestrzeganie diety kończy się z kolejnym napadem objadania się. Napady poprzedzane są odczuwaniem silnego napięcia i innych negatywnych emocji. Jeśli uważasz, że masz ten problem - koniecznie zgłoś się do lekarza! najlepiej do psychiatry lub psychologa. Terapia dietetyczna jest w tej chorobie leczeniem wspomagającym.anna zmarzły na facebooku
anna zmarzły na fblogspot
Pliki cookies
dr n. med. Anna Zmarzły
specjalista chorób wewnętrznych